Świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości   

plakat-11-listopadaTrwający rok jest wyjątkowy dla naszego kraju, świętujemy bowiem 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie Narodowe Święto Niepodległości. W niedzielę, 11 listopada w Żorach odbędą się zarówno oficjalne uroczystości, jak i ciekawe wydarzenia sportowe oraz kulturalne.

Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. W tym roku będzie miało ono szczególny wymiar, ponieważ mija równo 100 lat od kiedy Polska znów stała się niepodległa. Tak wyjątkowe wydarzenie, wymaga specjalnego uczczenia.

Oficjalna część miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie się w niedzielę, 11 listopada, o godzinie 8:20. Przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Szeptyckiego, a następnie o godz. 8:30 pod Pomnikiem Walczących o Wolną Polskę, usytuowanym na Placu Pamięci Narodowej przy ul. Klimka. Następnie o godz. 9:00 w kościele pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

O godzinie 10:15 przy ul. Klimka rozpocznie się apel harcerski, prowadzony przez Hufiec ZHP Żory im. hm. Władysława Drobnego.

Żorską tradycją, związaną z Narodowym Świętem Niepodległości są Otwarte Zawody Strzeleckie, organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Urzędem Miasta Żory. W tym roku zawody rozgrywane na terenie leśnej strzelnicy „Dębina” rozpoczną się o godz. 10:00. W strzelaniu do tarczy swoich sił będą mogły spróbować dzieci, młodzież oraz dorośli.  Najlepsi zawodnicy w każdej z kategorii wystartują następnie w „Strzale do Kura”. Dla zwycięzców przewidziano puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Udział w zawodach jest bezpłatny.

Kolejnym sportowym akcentem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę będzie I Żorski Bieg Biało-Czerwony, który o godz.11:11 wystartuje z rynku. Dystans 2,5 km przebiegnie 500 osób, ubranych w białe i czerwone koszulki, które utworzą w ten sposób „żywą flagę”. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy będą przyjmowane w biurze zawodów na żorskim rynku, w dniu imprezy od godziny 9:00. Szczegółowe informacje znajdują się na plakatach oraz w regulaminie zamieszczonym poniżej.

Żory włączyły się także w ogólnopolską akcję pn. „Niepodległa do hymnu!”. W samo południe w całej Polsce oraz w wielu miejscach na świecie odśpiewany zostanie „Mazurek Dąbrowskiego”. Zachęcamy do odwiedzenia żorskiego rynku i wspólnego śpiewania hymnu punktualnie o godz.12:00. Zaraz po hymnie Muzeum Miejskie w Żorach zaprosi wszystkich chętnych do „Muzealnej Strefy Niepodległości”.

Ciekawie będzie też po południu! O godzinie 15:30 na rynku zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Voce Segreto, Magic Voice i Małą Sceną Piosenki pod dyr. Dagmary Świtacz i Andrzeja Marcińca.

Ostatnim punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie niepodległościowy koncert Janusza Radka w kinie „Na Starówce”. Początek o godz. 17:00. Impreza biletowana.

Regulamin I Żorskiego Biegu Biało-Czerwonego [http://mosir.zory.pl/wp-content/uploads/2018/10/regulamin_311018.pdf]

Biuro Promocji, Kultury i Sportu
Urząd Miasta Żory

 

Klasa VI realizuje polonistyczny projekt „Młodzi ludzie listy piszą”

Pierwszy etap pisania tradycyjnych listów za nami!

20181031_155818

Uczniowie kl.VI napisali w październiku listy i wysłali je do Zamościa. Mimo że początkowo podchodzili do projektu z rezerwą, to otrzymanie korespondencji przełamało pierwsze lody. Z wypiekami na twarzach otwierali koperty i czytali…. Poznali swoich korespondencyjnych kolegów i koleżanki, ich zainteresowania, plany oraz marzenia. Jak można było się spodziewać, młodzi zamościanie nie słyszeli do tej pory o Żorach, ani o ich mieszkańcach. Miejmy nadzieję, że dzięki udziale w tej epistolograficznej przygodzie na długo pozostaną w ich pamięci.

Jesienny Festiwal

plakat_111018,,Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu,

dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada.”

Słowami Stanisława Staszica 26 października 2018 roku w sali teatralnej MOK w Żorach z radością i entuzjazmem powitano uczestników, ich opiekunów, rodziców i zaproszonych gości na Ogólnopolskich XVI Jesiennych Spotkaniach Artystycznych Ballo. Głównym organizatorem festiwalu młodych talentów było Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i Młodzieży Ballo, a współorganizatorem MOK w Żorach.

Godne podziwu umiejętności krasomówcze zaprezentowało 132 młodych i odważnych artystów z: Borucina, Suszca, Rybnika, Kościeliska, Łazisk, Jastrzębia Zdroju, Bieńkowic, Raciborza, Chorzowa, Jejkowic, Siemianowic, Knurowa, Rud, Samborowic, Bielska- Białej, Nowego Targu oraz z Żor. Naszą szkołę reprezentowali: Małgosia, kl. IVa, Patryk, kl.Vb, Julia, kl.VI, Amelia, kl. VIIIa i Mikołaj, kl. VIII b.

Po wysłuchaniu wszystkich interpretacji poetyckich zgłoszonych do konkursu, jurorzy nie mieli łatwego zadania…

W kategorii klas VII-VIII i gimnazjum Amelia zajęła I miejsce.

Życzymy jej, aby podążała ku swojemu przeznaczeniu i realizowała najskrytsze marzenia.

L. Magiera