Projekt BAKCYL

logo BAKCYL

21 listopada uczniowie klasy 6a, 7a, 8a i 8b uczestniczyli w projekcie BAKCYL – Bankowcy Dla Edukacji Finansowej Młodzieży. W ramach projektu gościliśmy w naszej szkole Panią Wolontariusz, wieloletniego pracownika banku, która poprowadziła zajęcia warsztatowe pt. „Twoje pieniądze” oraz „Od oszczędzania do inwestowania”.

Sabina Lip

źródło grafiki: http://bakcyl.wib.org.pl/

Szkolna gra w ramach projektu „Niepodległa”

20181122_120007

22 listopada klasa siódma uczestniczyła w grze szkolnej przygotowanej w ramach projektu uczniowskiego „Niepodległa” organizowanej przez III Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta w Żorach. W kilkuosobowych grupach uczniowie mieli okazję podróżować po osi czasu, zabawić się w kartografa, wziąć udział w próbie chóru, śpiewając pieśni patriotyczne, a także wystylizować się zgodnie z modą międzywojenną. Zwieńczeniem gry było rozwiązanie krzyżówki, która pozwoliła siódmoklasistom utrwalić i uzupełnić wiadomości, poprzez szukanie odpowiedzi na planszach oraz w bibliotece „prawnika-konstytucjonalisty”. Zadania wymagały wiedzy o okresie walk o niepodległość, a uczniowie z III LO chętnie służyli pomocą.

Wycieczka po Ziemi Małopolskiej

dav

W dniu 19 listopada klasa IIa i IIb uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki i Krakowa. Pierwszym etapem  wyjazdu było zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka” Podczas wędrówki podziemną trasą przewodnik opowiadał dzieciom historie, legendy  i ciekawostki o Kopalni. Wszyscy podziwiali wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora i unikalne solne rzeźby. Poznali legendę księżnej Kingi oraz kaplicę jej dedykowaną, ozdobioną  solnymi dziełami sztuki.

W dalszej części wycieczki  grupa zwiedziła Kraków pod opieką pani Przewodnik. Uczniowie podziwiali Wawel, Rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice, oraz Smoczą Jamę. Po emocjach związanych  z podziwianiem pięknych miejsc w Krakowie uczniowie mieli też możliwość zakupu pamiątek.

Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty w Wytworni Bombek Choinkowych, gdzie uczniowie mogli  zobaczyć jak powstają piękne dekoracje choinkowe. W pierwszym etapie zobaczyliśmy jak powstają bombki. Właściciel fabryki pokazał nam pracownię, a w niej szklane ozdoby o różnych kształtach i średnicach. Wyjaśnił nam jak przy pomocy palnika oraz siły własnych płuc można wydmuchać bombki o różnych kształtach. Widzieliśmy jak wykonuje się grzybki, kule, misie, łabędzie. Mogliśmy obserwować, na czym polega zdobienie bombek. Ku zaskoczeniu dzieci okazało się, że wszystkie bombki są zdobione ręcznie przy pomocy pędzla, farby oraz brokatu. Niewiarygodne jest, jak za pomocą kilku sprawnych ruchów powstaje piękny wzór.
Każdy z uczestników wycieczki również sam ozdabiał bombkę, specjalnymi farbami i brokatem, którą po warsztatach można było zabrać do domu w eleganckim opakowaniu.

W drodze powrotnej do domu grupa udała się jeszcze na mały posiłek do Mc’Donalda. Wycieczka ta dostarczyła uczestnikom wiele nowych, ciekawych doznań i wrażeń. 

J.B-Domagała, E. Zielińska, A.Jordan

Szkolny konkurs plastyczny

Szkolny konkurs plastyczny

Z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły

W krainie bajek A. Mickiewicza.”- kl. I-IV

Galeria mickiewiczowskich bohaterów.” kl. V-VIII

Szkolny konkurs plastyczny

1. Warunki uczestnictwa:

Prace konkursowe będą oceniane w następujących grupach wiekowych:

– klasy 1-4,

– klasy 5-8,

format prac: max A3,

technika prac plastycznych: dowolna płaska, może być również cyfrowa,

praca konkursowa musi zawierać imię i nazwisko autora, klasę, tytuł bajki/ dzieła, które zostało wykorzystane przy tworzeniu pracy,

jedna osoba może wykonać jedną pracę plastyczną,

prace nie podlegają zwrotowi.

2. Ocena prac plastycznych:

o wyłonieniu zwycięzców zadecyduje komisja konkursowa, która zostanie powołana przez organizatora.

3. Ocenie będzie podlegać:

zgodność pracy z tematem,

jakość wykonania,

oryginalność i pomysłowość.

4. Prace konkursowe należy dostarczyć do Pani Emilii Zielińskiej bądź Pani Mirosławy Ciskowskiej do 27.11.2018r., do godz. 16.00.

5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30.11.2018 r.

7. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w ZSP nr 8 w Żorach.